Daugelis vadovų svajoja apie komandą, kuri dirba kaip vienas organizmas. Tačiau kartais atrodo, kad ir į seminarus einame, ir įvairius žaidimus organizuojame, o darbuotojai vis „nesusižaidžia”. Kokios to priežastys? Pasitikrinkime, ar nedarome stereotipinių komandos formavimo klaidų.
Per daug nuobodžios teorijos
Ar teko kada nors sudalyvauti seminare apie komandos formavimą, motyvavimą? Didžioji dalis tokių seminarų yra pagrįsti teorine metodika. Tai reiškia daug informacijos apie tai, kaip turėtų būti, ir nė lašelio praktinių įgūdžių.
Maždaug po valandos šiltoje mokymo salėje, lektoriui nuobodžiai dudenant apie motyvaciją, dėmesys silpsta. Vasaros dieną net ir patys ištvermingiausi susikoncentravę išlieka maždaug 45 min. Koks taip praleisto laiko rezultatas? Jų net keli: namie pavartyti užrašai, apie kuriuos pamirštame jau po kelių savaičių; sąžinės graužimas dėl vėjais paleistų pinigų; diplomai apie išklausytą kursą ant sienos. Bet, turbūt sutiksite, iš panašių seminarų tikitės ne to.
Mūsų šešių metų patirtis įrodė, kad įgūdžius lavinti būtina per praktines užduotis, žaidimus. Minimalus laikas teorijai ir maksimalus laikais praktikai - tai, kas keičia komandos narių elgesį.
Jei padarysite teisingą sprendimą ir pasirinksite komandos formavimą žaidimų forma, nepamirškite, kad svarbus ir užduočių turinys – jos turi naujos, negirdėtos, kupinos azarto ir loginių užduočių. Tokiu būdu būsite tikri, kad visi komandos nariai įsitrauks, o nuotykiai atmintyje liks ilgam.
Neaiškios įmonės vertybės ir migloti tikslai
Komandos narių gebėjimas dirbti drauge turėtų būti lavinami ne tik susitikimo su lektoriumi, komandinio žaidimo ar metinio susitikimo dieną. Tai - nesustabdomas procesas. Darbuotojams svarbu ne tik dirbti kartu, tačiau žinoti link kur juda įmonė, vardan ko kiekvienas iš komandos keliasi ryte ir važiuoja į darbą.
Kolektyvo narius vienija ir motyvuoja idėjos. Įmonės vertybės turėtų būti aiškiai ir suprantamai komunikuojamos ne tik klientams, bet ir darbuotojams. Pageidautina, kad jos sutaptų su darbuotojo asmeninėmis vertybėmis. Jei darbuotojui svarbu tai, kas svarbu įmonei, jis tampa labiau motyvuotas siekti komandos tikslų. Norint išvengti „trinties“ ateityje, geriausia vertybes patikrinti dar pirmo pokalbio metu.
Koks vadovo vaidmuo norint išvengti šios klaidos? Pirma – išgryninti ir iškomunikuoti įmonės tikslus ir vertybes. Tarkim, posėdžių kambaryje sieną papuošti vertybių sąrašu arba priminti apie jas kavos pertraukėlės metu. Antra – skatinti apie tai bendrauti, susirinkimų metu apie tai kalbėti, daryti „vertybių savaites” ir pan.
Veiksmai atliekami nenuosekliai
Tikriausiai pati populiariausia vadovų klaida yra nenuosekliai vykdoma veikla. Tarp tiesioginių pareigų komandos formavimas vadovui yra lyg „namų darbas”, kuriam reikia pastangų, laiko ir, svarbiausia, žinių. Tačiau komandos formavimas – ne nepatenkintas klientas. Niekas nepaskambins priminti apie besibaigiančius darbų atlikimo terminus.
Nemažiau svarbu stebėti kolektyvo silpnas vietas, jas stiprinti. Nesitikėkite, kad keli seminarai padarys stebuklą, jeigu Jūs pats, kaip vadovas, dėsite per mažai pastangų.
Kelios idėjos: penktadienio pusryčiai kartu, įvairios užduotys, tarkim, įmonės komercinių patalpų dizaino sukūrimas, augintinio auginimas ir pan. Jeigu nežinote, nuo ko pradėti, tiesiog paruoškite planą, kuriame būtų numatytos bent dvi bendros, viso kolektyvo, veiklos, per mėnesį.
Vadovas nuolat „už devynių marių”
Didžiausia katastrofa kolektyvui yra lyg pusiau nusišalinęs nuo komandos reikalų vadovas. Vadovas turtų sutapti su lyderiu. Todėl jis privalo stebėti kolektyve vyraujančias nuotaikas, komandos narius. Žinodamas kiekvieno silpnas ir stipriausias puses, vadovas gali tinkamai paskirstyti užduotis ir taip padidinti veiklos pelningumą. Todėl vadovas, nuolat plaukiojantis kažkur „niekados“ šalyje, praranda galimybę gauti daug svarbios informacijos.
Antras pavojus – kolektyvo motyvacija, kuri vadovui nedalyvaujant krenta. Tiesiog jie neišvengiamai pradeda galvoti, kad už komandą ir jų darbą vadovas turi įdomesnių ar svarbesnių reikalų. Taigi, pasirinkimas vienas – vadovas privalo dalyvauti bendroje kolektyvo veikloje.
PATIKĖKITE KOMANDOS FORMAVIMO UŽSIĖMIMUS PROFESIONALAMS: SUSISIEKIME!