Komandos formavimas nepaklūsta besikeičiantiems sezonams. Todėl net ir pasibaigus vasaros renginiams, ši sritis turėtų užimti garbingą vietą prioritetų sąraše. Parengėme visą seriją straipsnių apie komandos formavimui skirtus žaidimus, kuriuos galima atlikti už uždarų patalpų durų. Šiandien siūlome pabandyti tris žaidimus, kuriems reikia tik popieriaus ir rašiklio. Jie smagūs, neužima daug laiko, įtraukia visus darbuotojus ir, svarbiausia, yra efektyvūs.
Idealus kolega
Šiam žaidimui tereikia popieriaus ir rašiklio. Formalus komandos vadovas arba lyderis turėtų suskirstyti darbuotojus į mažas grupes (po 3-7 žmonės). Tuomet vadovas turi paprašyti kiekvienos grupės įvardinti savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Kiekviena grupė gauna ir naują užduotį – sukurti įsivaizduojamą komandos draugą, kuris garantuos jų laimėjimą. Šio žmogaus, kaip ir kiekvieno einančio į pokalbį, privalomi komponentai yra: biografija, asmeninės savybės, išvaizdos detalės…
Dažniausiai pasakojimas apie menamą kolegą skamba žaismingai, mažumėlę fantastiškai ir beveik visuomet vaikiškai. Tačiau tai - nepakartojamas žaidimas Jūsų komandai, padėsiantis kiekvienam jos nariui suvokti savo indėlį ir vietas, kuriose reikėtų „pasitempti“.
Popierinis bokštas
Yra ir žaidimų, skirtų ypač pažengusiai komandai. Vienas iš tokių – Popierinio bokšto statybos. Žaidimas prasideda išdalinus po popieriaus lapą kiekvienam žaidimo dalyviui. Užduotis – per nustatytą laiką (rekomenduojama, kad būtų skirta ne daugiau nei 7 min.) pastatyti kuo aukštesnį bokštą, naudojant tik duotus popieriaus lapus.
Praėjus numatytam laikui dalyviai turi paaiškinti savo komandos bokštą bei aptarti kitų komandų rezultatus. Tarkim, kodėl statė vienu ar kitu būdu, kodėl tokia bokšto forma, kaip vienas ar kitas narys prisidėjo prie statybų ir pan.
Šis žaidimas yra gan sudėtingas, bet jo rezultatas - puikus. Padeda laiko planavimui, efektyviam jo valdymui ir kūrybiškam mąstymui plėtoti.
Koks mano vardas?
Ant popieriaus lapelių užrašykite garsių žmonių vardus arba žmonių tipus pagal kokią nors charakteristiką, kaip pavyzdžiui gydytojas, sportininkas, turtingas, benamis ir pan. Lapelius prisekite žaidėjams prie nugarų tam, kad visi žaidėjai matytų kas yra jų komandos draugai, tačiau patys nematytų kokią rolę jie turėtų prisiimti. Per nustatytą laiko tarpą, grupės nariai privalo atsitiktine tvarka keistis vietomis ir užduoti vieni kitiems klausimus, padėsiančius sužinoti jų rolę.
Žaidžiant šį žaidimą, reiktų vadovautis stereotipais ir elgtis su kolegomis atsižvelgiant į užrašus ant jų nugarų. Grupės dalyvis palieka žaidimą tik tuomet, kai atspėja, kokį socialinį vaidmenį jis čia atlieka.
Žaidimo tikslas – kova su stereotipais. Šis žaidimas padeda komandai suprasti kaip klaidingai jie yra linkę vertinti žmones ir kaip suvaržytai dėl tokio vertinimo jaučiasi pats žmogus. Tai idealus užsiėmimas darbuotojams, kuriems tenka nemažai bendrauti su klientais, taip pat komandai, kurioje yra daug vienas kito nepažįstančių žmonių
Svarbu, kad komandinius žaidimus kartu žaistų ne tik darbuotojai, bet ir jų vadovai. Vis dėlto, kasdien skirti laiko tokioms praktikoms būtų sudėtinga, o trijų ar keturių žaidimų šventiniam vakarui tikrai nepakaks. Tad jeigu norite skirti savo laiką tiesioginėms pareigoms, o blaškančius reikalus, susijusius su šventės organizavimu, nustumti į šalį, kreipkitės į OZI komandą!